Paslanmaz Çelik Saç 430

Bu kalite paslanmaz çeliğin 550- 600°C ‘ye kadar yüksek ısıda oksidasyon direnci yüksektir. Rutubetsiz ortamlarda, oto aksesuarlarında, makine aksesuarlarında, dekoratif amaçlı olarak kullanılmaktadır.

 

YÜKSEK ISIDA ÖZELLİKLER

Bu değerler su verilmiş 430 için tipik değerlerdir.Bu değerler sadece rehber olması amacı ile verilmiştir ve tasarım amaçlı kullanılmamalıdır.

Not: 430 malzemesi 400-500°C altında uzun süreler kullanıldığı takdirde kırılganlığa maruzdur.

KOROZYON DİRENCİ

430, nitrik asit ve bazı organik asitler dahil olmak üzere geniş sayıda korrozif ortamalara karşı iyi bir dirence sahiptir. Genelde yiyecek ve süt işleme gibi iyice parlatılan ve düz kesim,yumuşak atmosferli uygulamalarda kullanılır. Atmosferik korrozyon direnci yüksektir, ancak fazla kirlilik içeren ve açık deniz uygulamalarında lekelenme oluşacaktır.
Aşağıda 430 için münferit asit ortamlarında iso-korrozyon şemaları sunulmuştur.

430 kullanışlı mekanik özelliklere ve iyi biçimlendirilebilme karakteristiklerine sahiptir. İyi biçimlendirilebilmesi malzemenin büküm ve derin baskı ile kolayca kullanılabilmesini sağlar. 430 soğuk işlendiğinde ciddi miktarda sertleşme yaşatmaz.

Ferritik olduğu için 430 kaynak sıcağından etkilenen bölgelerde granül büyümesine maruzdur. Dolayısı ile kaynaklanan bölgenin gerilim, yorgunluk, sağlamlık özellikleri azalır .Dolayısı ile 430 gerilimin artacağı, dinamik yüklerin bineceği uygulamalarda kullanılmamalıdır.

430 genelde kaynak yapılan bölgede toplam 3mm kesit kalınlığı ile sınırlıdır. Örneğin üst üste bindirme birleşmelerinde 2x 1,5 mm =3mm toplam kesit kalınlığı kaynak yapılarak tutturulabilir. 308L,309L veya 316L gibi kaynak dolgu metallerinin kullanımı kaynakların biçimlendirilebilirliğini biraz arttıracaktır,ancak her durumda tüm kaynak prosedürleri minimum ısı girdilerini göz önüne almalıdır.